Αυτοτελείς εκδόσεις

1. Μ. Σέργης – Κ. Ν. Ζαφείρης – Ελ. Ναξίδου – Γ. Μπακιρτζής – A. Farrington (επιμ.), Όψεις της Ιστορίας και του Πολιτισμού της Θράκης, Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης – Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας-Θράκης, Κομοτηνή 2015.

Όψεις της Ιστορίας και του Πολιτισμού της Θράκης

2. Γ. Μπατζάκας, Λεξικό του γλωσσικού ιδιώματος του Ιάσμου, Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης – Εκδόσεις Σπανίδης, Ξάνθη 2020.

Λεξικό του γλωσσικού ιδιώματος του Ιάσμου

3. Χρ. Μαμούγκα, Θρακιώτ’κα Μαΐρέματα. Γευστικές περιπλανήσεις με όχημα τη ντοπιολαλιά, Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης – telia+pavla Εκτυπώσεις, Ξάνθη 2020.

Θρακιώτ’κα Μαΐρέματα. Γευστικές περιπλανήσεις με όχημα τη ντοπιολαλιά

4. Π. Καμπάκη-Βουγιουκλή (επιμ.), Η Ελληνική Γλώσσα κατά την Επανάσταση του 1821. Στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση, Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης – Παρατηρητής της Θράκης, Κομοτηνή 2021.

Η Ελληνική Γλώσσα κατά την Επανάσταση του 1821

5. Ζ. Γαβριηλίδου – Π. Καμπάκη-Βουγιουκλή – Ν. Μαθιουδάκης (επιμ.), Νίκος Καζαντζάκης από το χειρόγραφο στο κείμενο. Αφιερωματικός τόμος στον Χριστόφορο Γ. Χαραλαμπάκη, Κοσμητεία της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δ.Π.Θ. – Centro de Estudios Bizantinos, Neogriegos y Chipriotas de Granada – Παρατηρητής της Θράκης, Κομοτηνή 2021.

6. Θ. Β. Κούγκουλος – Μ. Γ. Βαρβούνης (επιμ.), Επανεκτιμώντας τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922-2022). Διαδικτυακό Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο (Κομοτηνή, 21-24 Οκτωβρίου 2022). Περιλήψεις Ανακοινώσεων, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης – Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, Κομοτηνή 2022.

Τεύχος Περιλήψεων Επανεκτιμώντας τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922-2022)

7. Θ. Β. Κούγκουλος, Η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ. ως κόμβος των νεοελληνικών σπουδών, Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, Κομοτηνή 2023.

8. Θ. Β. Κούγκουλος – Μ. Γ. Βαρβούνης (επιμ.), Η ελληνοτουρκική ανταλλαγή πληθυσμών στην τέχνη (1923-2023). Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο (Αλεξανδρούπολη, 17-19 Νοεμβρίου 2023). Περιλήψεις Ανακοινώσεων, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης – Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών – Δήμος Αλεξανδρούπολης , Κομοτηνή 2023.

Βιβλίο Περιλήψεων Η ελληνοτουρκική ανταλλαγή πληθυσμών στην τέχνη