06/04/2021 Διάλεξη για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση στο πλαίσιο του Δ.Δ.Δ.Π.Μ.Σ. του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού των Παρευξείνιων Χωρών

Την Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 και ώρα 21:00 θα πραγματοποιηθεί διάλεξη της ιστορικού, Δ/ντριας και συντονίστριας του Κέντρου Ελληνικού Πολιτισμού (Κ.Ε.Π.) με έδρα τη Μόσχα, Δρ. Δώρας Γιαννίτση με θέμα:

“200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το 1821. Ο εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας των Ελλήνων στα απομνημονεύματα των Ρώσων περιηγητών”

Η διάλεξη εντάσσεται στις δράσεις που σχεδιάζονται από το Διακρατικό, Διαπανεπιστημιακό, Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Ψυχοπαιδαγωγικές, διδακτικές και διαπολιτισμικές προσεγγίσεις στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες” του Τ.Γ.Φ.Π.Π.Χ. του Δ.Π.Θ. και του Τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Suor Orsola Benincasa Νάπολης και από το Κέντρο Ρωσικής Γλώσσας και Ρωσικού Πολιτισμού που έχει την έδρα του στο Τ.Γ.Φ.Π.Π.Χ. του Δ.Π.Θ.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να ανατρέξετε στην παρακάτω ανακοίνωση: