26/3/2021 Συμμετοχή Καθηγητών του ΤΙΕ σε συλλογικό τόμο του Harvard University Press για την Ελληνική Επανάσταση

Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο συλλογικός τόμος  «The Greek Revolution. A Critical Dictionary», σε επιμέλεια των Πασχάλη Κιτρομηλίδη και Κωνσταντίνου Τσουκαλά από τις εκδόσεις Harvard University Press (στη συνέχεια, μέσα στο 2021, θα εκδοθεί στα ελληνικά και από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης), στον οποίο το κεφάλαιο για τις επαναστατικές μυστικές εταιρείες έχει γράψει ο ομότιμος Καθηγητής της Σχολής μας κ. Κωνσταντίνος Χατζόπουλος, και το κεφάλαιο για τον Λαϊκό Πολιτισμό έχει γράψει ο διευθυντής του «Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας» του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας της Σχολής μας, Καθηγητής Λαογραφίας κ. Μανόλης Γ. Βαρβούνης.

Η συμμετοχή στο διεθνές αυτό έργο δείχνει την ποιότητα και την αναγνώριση του ερευνητικού έργου που επιτελείται στη Σχολή μας και αποτελεί τιμή για όλους μας.