Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Νεοελληνικές Σπουδές στα Βαλκάνια: Η σημασία του ευεργετισμού

13/01/2023 @ 7:00 μμ - 9:00 μμ

Στο πλαίσιο των δράσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής και της ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. «Κομοτηνή Εν Δράσει», η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και ο «Παρατηρητής της Θράκης» σας προσκαλούν στην εκδήλωση:

Νεοελληνικές Σπουδές στα Βαλκάνια:

Η σημασία του ευεργετισμού

που θα πραγματοποιηθεί στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής (Τσανάκλειο Μέγαρο) την Παρασκευή 13 Ιανουάριου 2023 και ώρα 19:00.

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΟΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

Φώτιος Μάρης, Πρύτανης Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

Ιωάννης Χρυσουλάκης, Γενικός Γραμματέας Αποδήμου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών

Μ. Γ. Βαρβούνης, Κοσμήτορας Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών Δ.Π.Θ.

Χρίστος Παπαδόπουλος, Διευθυντής Ελληνικού Πολιτιστικού Κέντρου Καΐρου

ΟΜΙΛΙΕΣ

Θανάσης Β. Κούγκουλος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ.

Η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ. ως κόμβος των νεοελληνικών σπουδών

Νάντια Μαχά – Μπιζούμη, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ.

Παρουσίαση του βιβλίου του Tudor Dinu, Μόδα και πολυτέλεια στη Βλαχία της Ελληνικής Επανάστασης. Πρώτο μισό του 19ου αιώνα, Αθήνα 2021, εκδ. Ακρίτας

ΑΝΤΙΦΩΝΗΣΗ

Tudor Dinu, Καθηγητής Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου

ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕΤΑΛΛΙΟΥ ΣΚΑΣ

Ο Κοσμήτορας Καθηγητής Μ. Γ. Βαρβούνης αναφέρεται στην Αικατερίνη Μπελεφάντη-Σοφιανού,  Μ. Αρχόντισσα και Πρέσβειρα Απόδημου Ελληνισμού του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, και της επιδίδει το χρυσό μετάλλιο για τα 10 χρόνια λειτουργίας της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ.

ΑΝΤΙΦΩΝΗΣΗ

Αικατερίνη Μπελεφάντη-Σοφιανού