Παρουσίαση των Πρακτικών του 4ου Συνεδρίου των Νεοελληνιστών των Βαλκανικών Χωρών στην Κομοτηνή

Στο πλαίσιο των δράσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής και της ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. «Κομοτηνή Εν Δράσει», η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, η Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και ο Παρατηρητής της Θράκης σας προσκαλούν στην παρουσίαση των 4 τόμων των Πρακτικών του 4ου Συνεδρίου των Νεοελληνιστών των Βαλκανικών Χωρών: Ελληνισμός και Βαλκάνια – αμφίδρομες σχέσεις: γλώσσα, ιστορία, λογοτεχνία, πολιτισμός (1453-2019), που θα πραγματοποιηθεί στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής (Τσανάκλειο Μέγαρο), την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 και ώρα 18:30. Τα Πρακτικά αποτελούν έκδοση του Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ενώ ο σχεδιασμός και η εκτύπωση πραγματοποιήθηκαν από τον Παρατηρητή της Θράκης.

Θα χαιρετίσουν οι:

Φώτιος Μάρης, Πρύτανης ΔΠΘ

Νικόλαος Τσαλικίδης, Αντιπεριφερειάρχης ΠΕ Ροδόπης.

Θα μιλήσουν οι:

Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Κοσμήτορας Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών ΔΠΘ, Καθηγητής Τμήματος Ιστορίας & Εθνολογίας ΔΠΘ, Επιστημονικός Επιμελητής των Πρακτικών

Κωστής Δανόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας ΔΠΘ

Ελπίδα Βόγλη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας & Εθνολογίας ΔΠΘ

Θανάσης Β. Κούγκουλος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Ιστορίας & Εθνολογίας ΔΠΘ, Επιστημονικός Επιμελητής των Πρακτικών.

Θα συντονίσει η:

Νατάσσα Βαφειάδη, Δημοσιογράφος.

Μπορείτε να κατεβάσετε τα Πρακτικά από την παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ_Πρακτικά_4ου_Συνεδρίου

ΑΦΙΣΑ_Πρακτικά_4ου_Συνεδρίου