15/2/2021 Συγχαρητήριο μήνυμα της Κοσμήτορος για τον διορισμό του Προέδρου του ΤΓΦΠΠΧ ως Διευθυντή του Εργαστηρίου Μελέτης, Καταγραφής και Διάσωσης της Ποντιακής διαλέκτου

Συγχαρητήρια στον Πρόεδρο του ΤΓΦΠΠΧ, Αν Καθηγητή κ. Ηλία Πετρόπουλο, για τον από 4-2-2021 (τ. ΥΟΔΔ 71) ΦΕΚ διορισμό του ως  Διευθυντή του Εργαστηρίου Μελέτης, Καταγραφής και Διάσωσης της Ποντιακής διαλέκτου με τριετή θητεία.

Οι δράσεις του Εργαστηρίου, σε συνεργασία με το Εργαστήριο της Ελληνικής Γλώσσας ως Ξένης/Δεύτερης και στο πλαίσιο του πρώτου κύκλου διαλέξεων, περιλαμβάνει σεμινάρια της Δρος Ιωάννας Σιταρίδου, Αν. Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου του Cambridge και εκλεκτής ερευνήτριας της ποντιακής διαλέκτου, για τα τρία προσεχή Σάββατα, ώρα 12:00.

Οι συνάδελφοι θα ενημερώνονται  για τον τρόπο σύνδεσης στις διαλέξεις αυτές.

Η Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Καθηγήτρια Πηνελόπη Καμπάκη Βουγιουκλή